Czy znasz historię życia Maryi? Skorzystaj z fachowej literatury!

Kochasz czytać książki? Doskonale się składa, gdyż rozwijają one wyobraźnię oraz pozwalają zdobywać nową wiedzę o świecie czy ludziach. Literatura dzieli się na wiele gatunków i rodzajów. Każdy może wybrać coś dla siebie lub rozczytać się w ulubionych dziełach danego pisarza. Jednym z działów, które znajdziesz na półkach w księgarni, jest literatura religijna. Porusza ona wiele zagadnień, jednak tematem, który od jakiegoś czasu jest bardzo szeroko opisywany na łamach książek, jest życie Maryi.

Dlaczego życie Maryi wzbudza zainteresowanie?

Ta z pozoru prosta historia zapisana na kartach Biblii przez lata była marginalizowana i spychana na dalszy plan wydarzeń związanych z chrześcijaństwem. Najświętsza Maryja Panna, „służebnica Pańska”, – bo o niej mowa, żyła w Palestynie w całkiem zwyczajny sposób, a stała się najbardziej niezwykłą osobą w historii świata. Żadna kobieta nigdy nie była tak kochana i wielbiona przez mężczyzn — młodych, jak i starych, potężnych władców, a także zwykłych rzemieślników. Dla wielu stała się wzorem cnót i posłuszeństwa Bogu, symbolem prawdziwej miłości i oddania. Z tego względu na przestrzeni wieków wzniesiono na jej cześć tysiące świątyń.

Choć postać Maryi jest kluczowa dla chrześcijaństwa, jej żywot jest mało znany. Wszystko ze względu na to, że rzadko pojawia się na kartach Biblii. Przede wszystkim postać ta uczy miłości i pokory wobec Bożych planów. Choć Maryja była kobietą, która wiodła proste życie i była zwyczajną kobietą, dla osób wierzących stała się uosobieniem najważniejszych wartości, skromności, pokory i bezgrzeszności. Katolicy od bardzo dawna oddają jej hołd jako tej, która pozostawała blisko Jezusa w czasie jego życia na ziemi. Wierzą oni ponadto, że Maryja wstawia się za nimi w niebie, a zawierzenie jej jest pewną drogą do zbawienia.

Jakie są najpopularniejsze książki o Maryi?

Książką, która w ostatnim czasie wywołała spore emocje w przestrzeni publicznej, jest „Życie Maryi” autorstwa Juan L. Bastero de Eleizalde. To biografia Matki Bożej, osadzona w religijnych i politycznych ramach czasów, w których żyła. Ta ciekawa pozycja oparta została na relacjach zawartych w Ewangelii oraz innych źródłach historycznych.

Na przestrzeni lat wydano jednak wiele innych dzieł na temat życia Maryi. Zalicza się je do tzw. literatury mariologicznej. Jedną z ważniejszych książek było napisane w XIX wieku „Życie Maryi Matki Bożej” autorstwa Jean Jacques Nicolas. Stworzył on na temat Maryi opasłe dzieło, składające się aż z 4 tomów, Jednak nie do końca pozycja ta pasowała do dzisiejszych czasów. Stworzono więc do niej współczesny, teologiczny komentarz księdza Eugeniusza Dąbrowskiego jako współautora dzieła. Wydano go w 2005 roku.

Literatura o życiu Maryi w naszej księgarni

Znajdziesz u nas kilka różnorodnych publikacji książkowych dotyczących życia Maryi. Pierwszą z nich jest „W drodze z Maryją” autorstwa Fernando Carignani. Opowiada ona historię objawień w Trevignano Romano, których świadkiem była mistyczka Gisella Cardia. W okresie Wielkiego Postu fizycznie doświadczyła ona cierpienia Chrystusa, a także otrzymała przepowiednie związane z końcem naszych czasów. Poruszające przesłanie Maryi dotyczy nawrócenia, pokuty oraz przyjmowania sakramentów, a także jest przestrogą przed epidemią czy wojną światową. Objawienia te uznawane są za dalszą część orędzi Maryi z Tre Fontane. Przestrzegała w nich przed ateizmem czy islamem. To świetnie napisana i warta przeczytania pozycja.

Kolejna książka, „Maryja. Kobieta naszych czasów” autorstwa włoskiego biskupa Antonio Bello, to piękna historia o tym, jak Duch Święty odkrywa tajemnice serca Maryi przed kapłanem. Jak poprzez jego łaskę prowadzi każdego człowieka do zachwytu nad pięknem Maryi, matki każdego człowieka. Autor dzieła był znanym duchownym, który zmarł w opinii świętości, zapatrzony w wizerunek Matki Bożej. Jego cudowne życie dostrzegł Watykan, a w 2007 roku papież Benedykt XVI rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

Interesującą pozycją, która podejmuje temat z nieco innej perspektywy, jest „Maryja nadzieją mojego życia”, autorstwa Gabriele Amorth, z którym rozmawia ks. Sławomir Sznurkowski. To w zasadzie rozbudowany wywiad z najbardziej znanym egzorcystą świata, który od dzieciństwa pokładał ufność w  Maryi. Napisał  kilka książek o Matce Bożej, podaje ciekawe argumenty i przykłady, jak wspiera nas ona w walce z szatanem. To niezwykle frapująca lektura, która pozwala na refleksję nie tylko na temat życia Maryi, ale też własnego.

Audiobooki o życiu Maryi? Nowoczesny przekaz religijny

Ostatnią propozycją, po którą warto sięgnąć, jest audiobook „Maryja wie lepiej”. Adresowana jest głównie do kobiet, a oprócz płyty CD znajdziesz w nim również książeczkę ze skrótami wszystkich rozważań zamieszczonych na nagraniach. Pomoże Ci przemyśleć najważniejsze kwestie zawarte w kolejnych tajemnicach, związane z istotą kobiecości czy życiem Maryi. Audiobook został wydany i zaaranżowany przez siostrę Annę Marię Pudełko w formie różańca dla kobiet. Poprzedzają go fragmenty Pisma Świętego. Za pomocą tajemnic życia Maryi odkrywane są kolejne cechy kobiecości. Autorzy publikacji chcą dać do zrozumienia, iż z najważniejszymi pytaniami o miłość, szczęście, piękno czy dobro możesz pójść do Maryi i uczyć się od niej, co jest warte pielęgnowania i rozwijania. W naszej księgarni religijnej znajdziesz także wiele innych wartościowych książek, jak i płyt, filmów czy e-booków dotyczących zagadnień teologicznych oraz historii religii. Wskażą Ci one odpowiedzi na najważniejsze pytania, które rozwiną i wzbogacą myślenie współczesnego katolika.

  • Zapisz się do naszego Newslettera

    A nie ominie Cię żadna nowość
  • Facebook image
    ładowanie facebooka