Jak czytać Biblię? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi

Pismo Święte nie jest łatwe w interpretacji. Właśnie dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak czytać Biblię. Wszystko zależy od kontekstu, sytuacji i nastawienia osoby sięgającej po nią. Mamy tego świadomość, dlatego w tym tekście przedstawimy różne konteksty i sytuacje, które mogą rzucić na te zagadnienia nieco więcej światła.

Biblia to księga obrazów – niemal nigdy nie mówi wprost

Obrazy w Piśmie Świętym to rozbudowane porównania, odnoszące się do namacalnych sytuacji osób, które się w nie wczytują. Pierwotnie słuchaczami Słowa Bożego byli zwykli mieszkańcy wiosek i miasteczek. Rybacy, cieśle, rolnicy i kapłani. Wsłuchiwali się w liczne przypowieści i, żeby zrozumieć, co za nimi się kryje, otrzymywali konkretne przykłady, odnoszące się do ich życia. 

Jedną z najbardziej znanych jest historia o siewcy i ziarnie, które padało na ziemię żyzną, między chwasty i na grunt skalisty. Dzięki takiemu przedstawieniu sprawy, łatwo znaleźć sens i zauważyć, że to ziarna są Dobrą Nowiną, zasiewaną w sercach ludzi. Ponadto sam Jezus po tej przypowieści zaznacza, że musi tak mówić do ludu bo nie zostało mu objawione Królestwo Boże. 

Mimo upływu czasu, nic się nie zmieniło – Ty również powinieneś czytać Biblię, nie zapominając o obrazach. 

Jak czytać Biblie – od początku czy na wyrywki?

To pytanie jest zadawane naprawdę często. Zaczynając czytać Pismo Święte, można mieć różne podejścia. Jeżeli czytasz je od początku do końca, dużo prościej będzie Ci znaleźć sens i zauważyć liczne porównania. Będziesz też rozwijać swoją wiedzę o narodzie wybranym, Bogu i sposobie objawiania prawdy. Jednak dużą trudność może przysporzyć Ci pełne rozumienie detali. 

Zupełnie inaczej jest, gdy to jak czytasz Biblię zależne jest od przypadku. Otwierając ją w losowym miejscu i czytając krótsze fragmenty, będziesz mógł poddać je szczegółowej analizie. Dzięki temu znajdziesz w nich wiele detali, które mogą odnosić się bezpośrednio do Twojego życia. Jednak pewne rzeczy pominiesz, bo zabraknie Ci szerszej perspektywy i zrozumienia sytuacji. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy – dlatego warto mieć ich świadomość.

Czytając Biblię, warto odnosić się do komentarzy

Wielkim dobrodziejstwem w Piśmie Świętym są komentarze. Czytając poszczególne fragmenty, możesz nie być świadom znaczenia pewnych słów, ograniczenia w tłumaczeniu czy poszerzenie kontekstu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak czytać Biblię na początku, to warto sięgnąć po takie wydanie, które posiada wydrukowane dodatkowe wyjaśnienia. Zachęcamy także do poszerzania i tworzenia zupełnie nowych wniosków, najlepiej takich, które odnoszą się bezpośrednio do sytuacji, w jakiej się znalazłeś.

Niektóre porównania są oczywiste dla Żydów, a dla Polaków już nie

Jak można czytać Biblię, gdy nie zna się kultury judaistycznej? To jest prawie niemożliwe. Bez tej podstawy umknie Ci dziesiątki detali rzucających nowe światło na konkretne zdania. Dobrym przykładem jest tu ucho igielne. W jednej z przypowieści autor natchniony przytacza historię bogacza, któremu trudniej będzie osiągnąć zbawienie niż wielbłądowi przejść przez niewielki otwór. W zależności od interpretacji, można owe ucho rozumieć jako jedną z bram do Jerozolimy, która była wyjątkowo wąska.

Jak czytać Biblię, nie znając języków aramajeskiego, greckiego i hebrajskiego?

To bardzo podchwytliwe pytanie. Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie niewielu z Was zna jeden z powyższych języków, nie wspominając o wszystkich trzech. Nie musimy także dodawać, że tłumaczenia zawsze są obarczone pewnymi uproszczeniami i zmianami. Języki nie są symetryczne, bardzo często zdarza się tak, że nie jest możliwe przełożenie jeden do jednego jakiegoś słowa. Czasem nawet nie istnieją takie sformułowania, których można by użyć. Pismo Święte jest naszpikowane takimi sformułowaniami. Jedyną szansą na zrozumienie takich niuansów, to właśnie dogłębna analiza i wczytywanie się w komentarze. Możesz też sięgnąć po przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych. Tak jest w Biblii Paulistów, która jest jednym z najnowszych tłumaczeń. Ciekawym doświadczeniem będzie także porównywanie brzmienia tych samych fragmentów pochodzących z różnych przekładów. Dzięki temu uda ci się dostrzec jeszcze więcej.

Jak czytać Biblię – czy mogą to robić tylko osoby wierzące?

Zdecydowanie nie. Pismo Święte to księga dla każdego człowieka. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie i będzie mógł je wykorzystać w swoim życiu. Nie bez powodu Biblia nie musi być poświęcona przez kapłana. Ona posiada ten przydomek z powodu słowa w niej zawartego. Bez względu na to, czy jesteś osobą poszukującą, głęboko wierzącą czy stojącą zupełnie z boku, to jesteśmy pewni, że poznanie Słowa Bożego ubogaci Twoje życie. To, jak czytać Biblię, gdy jest się wierzącym bądź nie, zbiera się wokół tego, by być otwartym na to, co Cię spotka w kolejnych wersach. Wiemy, że czasem jedno zdanie może wywrócić świat do góry nogami. Wystarczy wsłuchiwać się w to, co On ma nam do powiedzenia.

Czy wracać do znanych fragmentów?

Oczywiście, że tak – warto wracać do znanych fragmentów Pisma Świętego. Jeżeli zastanawiasz się, jak czytać Biblię i czy warto analizować konkretne sigla, po raz kolejny  z całą pewnością stwierdzamy, że jest to potrzebne. Będziesz mógł odbić się w konkretnych słowach i zobaczyć, jak sam się zmieniłeś. Często zauważysz także nowe sformułowania, które wcześniej z jakichś powodów były dla ciebie nieznaczące.

  • Zapisz się do naszego Newslettera

    A nie ominie Cię żadna nowość
  • Facebook image
    ładowanie facebooka