Czym się różni Biblia od Pisma Świętego? To może być zaskakujące!

Każdy katolik w Polsce zna wiele określeń dotyczących Słowa Bożego. Rzadko jednak zastanawiamy się, czym się różni Biblia od Pisma Świętego. Zwykle używamy tych pojęć w sposób synonimiczny. Nie jest to błędem i w zdecydowanej większości przypadków takie podejście jest bardzo dalekie od pomyłki. Jednak, budując swoją świadomość jako osoby wierzącej, powinieneś wiedzieć zdecydowanie więcej o etymologii tych słów. Mają one, bowiem, znaczenie dla Twojego całego życia.

Jak podejść do tematu bezpiecznie – czym się różni Biblia od Pisma Świętego?

Gdy zaczniesz się zastanawiać, czym się różni Biblia od Pisma Świętego, mogą pojawić się w Twojej głowie różne wątpliwości. Przede wszystkim, mogą być one natury teologicznej. Jak zapewne wiesz, Słowo Boże w każdym wydaniu powinno zawierać imprimatur – czyli zgodę na powszechne używanie w kościele rzymskokatolickim. Jest to sygnatura przedstawiciela władz kościelnych. Zwykle wyraża ją biskup lub lokalny ordynariusz. Oznacza ona, że zawartość danego wydania jest zgodna z nauczaniem i nie znajdują się w niej błędy w tłumaczeniu, nieprawidłowe komentarze lub dodatkowe księgi nie zaliczane do kanonu.  To także wskazówka dla osób wierzących, po które druki warto sięgać. Warto zwrócić uwagę, że można je znaleźć nie tylko w Biblii, ale także w innych dokumentach i tekstach dotyczących religii. 

Nie ma żadnego powiązania pomiędzy Biblią a Pismem Świętym w kontekście imprimatur. Z powodzeniem znajdziesz wiele wydań nazwanych pierwszym lub drugim tytułem, które zgodę na druk posiadają. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, czy znajduje się w księdze stosowna adnotacja. Znamy osobiście taki przypadek, gdy w rodzinie od lat używano wiekowej  Biblii. Była ona w tym domu od lat i nikt nie podważał jej prawdziwości. Jednak zupełnie przypadkiem natknięto się na nieco odmienne nazewnictwo ksiąg Starego Testamentu. Po dogłębnym sprawdzeniu okazało się, że imprimatur brak. Po czasie udało się ustalić, że ta książka niegdyś została sprezentowana przez lokalnych świadków Jehowy. Ta historia powinna Cię szczególnie uczulić pod tym względem.

Pismo Święte czy Biblia – która nazwa jest bardziej trafiona?

Analizując etymologię obydwu sformułowań, można dotrzeć do ciekawych faktów. Pomimo, że obie nazwy są poprawne, zarówno Biblia jak i Pismo Święte może być używane zamiennie. Jednak, pochodzą one z dwóch zupełnie innych źródeł kulturowych. Słowo Biblia swoje korzenie ma w Starożytnej Grecji, gdzie oznaczało “księgi”. Nie było wówczas nacechowanie religijnie i używano go w kontekście zupełnie powszednich pism. W takim samym znaczeniu zostało ono przyjęte w łacinie i w właśnie z tego języka zapożyczyliśmy je u nas. Pasjonaci kultury Iberyjskiej zapewne zauważą także, że w podobnym brzmieniu występuje ono w języku hiszpańskim. 

Natomiast Pismo Święte jest dosłownym oznaczeniem księgi, którą trzymasz w rękach. To sformułowanie mówi wprost, że zapisane w niej słowa pochodzą od Boga i zostały zanotowane przez autora natchnionego Duchem Świętym. 

Pismo Święte czy Biblia – wszystko jest proste, gdy patrzysz na temat pod kątem jednej kultury

Gdy zastanawiasz się nad tym, które sformułowanie jest prawidłowe i czy czymś różni się Pismo Święte od Biblii, zwykle podejmujesz ten temat w kontekście jednej kultury. To dobre podejście, bo pozwala skupić się na rozumieniu tych sformułowań w kontekście naszego kraju. Jednak, w szerszym ujęciu, temat może być nieco nieprecyzyjny. Warto zwrócić uwagę, że zwykło się  używać sformułowania takiego jak Biblia Hebrajska. Jest to Święta Księga Judaizmu i z oczywistych przyczyn nie znajdziesz w niej Nowego Testamentu. Ponadto, w Starym Przymierzu występują znaczące różnice. Analizując sformułowanie “Pismo Święte” możesz zwrócić uwagę, że występuje ono w wielu krajach w ich rodzimych językach. Również, można uznać, że wiele ludów ma swoje “pisma święte” odpowiednie dla danych religii. Ciekawym przypadkiem jest tłumaczenie na język angielski “Holy Bible”, ponieważ jest swoistym połączeniem dwóch sformułowań, o których tutaj mówimy. Dlatego, gdy sięgniesz po Słowo Boże poza granicami naszego kraju, zwróć uwagę, czy na jednej z pierwszych stron znajduje się imprimatur. Nazwy mogą być mylące, a o pomyłkę wcale nie jest trudno.

Pismo Święte w innych kulturach – co ono oznacza?

Zastanawiając się, czym różni się Pismo Święte od Biblii, możesz dotrzeć do określeń stosowanych w innych religiach. O ile sformułowanie Biblia występuje niemal wyłącznie w kontekście Chrześcijan i Żydów, tak Pismo Święte może być rozmaicie używane w zależności od kontekstu. 

Osobnym dużym wątkiem powyższego tekstu jest jednak islam, który w swoich naukach wyróżnia trzy religie księgi. Mówi tak o samym sobie, chrześcijaństwie i judaizmie. W ten sposób wywyższa te wyznania, skupione wokół słowa spisanego. Nie mniej jednak, nie jest to określenie dobrze trafiające w sedno wiary katolików, którzy nie wierzą w samo słowo, a w trójosobowego Boga, żywo angażującego się w stworzenie świata. 

Pismo Święte jest święte z definicji – dlaczego?

Bez względu na to, czy używasz sformułowania Pismo Święte czy Biblia, to zawsze będziesz mówić o najważniejszej księdze katolików. Musisz pamiętać, że nie wymaga ona obrzędu poświęcenia, bo ono dzięki zawartym w nim Słowom Boga, jest święte.

  • Zapisz się do naszego Newslettera

    A nie ominie Cię żadna nowość
  • Facebook image
    ładowanie facebooka